
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.842 mm |
| Termination | Solder |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Type | Circuit Board Hardware - PCB |
| Current Rating | 11.2 A |
| Hole Diameter | 2.59 mm |
| Outside Diameter | 3.05 mm |
| Inside Diameter | 1.65 mm |
| Plating | Gold |
| Termination Style | Solder |
Stock: 36150
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58819
Ext.Price$0.58819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58819 | $0.58819 |
| 10 | $0.44371 | $4.43710 |
| 25 | $0.42714 | $10.67850 |
| 50 | $0.41119 | $20.55950 |
| 100 | $0.39583 | $39.58300 |
| 300 | $0.38632 | $115.89600 |
| 500 | $0.37703 | $188.51500 |
| 1000 | $0.35907 | $359.07000 |
| 3000 | $0.35134 | $1054.02000 |
| 5000 | $0.34378 | $1718.90000 |
| 10000 | $0.33638 | $3363.80000 |
| 30000 | $0.32915 | $9874.50000 |
